Go to Top

Trenuj! – kąty

Daj sobie chwilę na geometrię. Te proste, poniższe zadania (każdy gimnazjalista dałby im radę) wymagają subtelnej analizy i sprawdzają czy rozumujemy poprawnie. A ćwiczenie umiejętności poprawnego rozumowania, w przypadku każdego maturzysty, jest na wagę złota. Do dzieła!

Tutaj znajdziesz teoretyczne wskazówki do zadań.

1230003

Kąt CSA jest kątem środkowym, podobnie jak kąt BSD. (Kąty zawsze określamy w ten sposób, aby litera oznaczająca wierzchołek kąta, znajdowała się w środku „nazwy” kąta.) Kąty CSA i BSD są kątami wierzchołkowymi, zatem mają taką samą miarę. Zatem kąt BSD ma miarę 50^\circ.
Z kolei, kąt BMD jest kątem wpisanym. W dodatku, jest to kąt wpisany oparty na tym samym łuku, co kąt środkowy BSD. Z twierdzenia o kącie środkowym i wpisanym (wprowadzenie teoretyczne do tematu znajdziesz tutaj ), wiemy, że kąt wpisany ma miarę dwa razy mniejszą od kąta środkowego.
Zatem kąt \alpha inaczej kąt BMD ma miarę 25^\circ.
Odpowiedź A.

1230004

 

Jeśli punkty A, B, C, D dzielą okrąg na 4 równe łuki, to kąty środkowe (takie, które w środku mają wierzchołek) miałyby miarę 360^\circ:4=90^\circ, zatem byłyby to kąty proste.
Ponieważ kąt ACD jest kątem wpisanym opartym na łuku AD (A kąt środkowy oparty na tym samym łuku miałby miarę 90^\circ), to z twierdzenia o kącie środkowym i wpisanym opartym na tym samym łuku możemy wnioskować, ze miara kąta ACD wynosi 45^\circ.
Odpowiedź C.

1230001

Ileż dzieje się na tym rysunku! Czy potrafisz wskazać kąt prosty?

Przejdźmy do analizy.
Zauważmy, że kąt \alpha jest kątem wpisanym. Na tym samym łuku, co kąt \alpha jest oparty kąt środkowy CSA. (Gdy znajdziemy miarę kąta środkowego, z odpowiedniego twierdzenia, podamy miarę szukanego kąta \alpha.)
Zauważmy, że trójkąt ASC, jest równoramienny. AS i SC, to promienie okręgu, zatem |AS|=|SC|. Trójkąty równoramienne mają równe kąty przy podstawie zatem miara kąta SCA jest równa mierze kąta SAC i wynosi 21^\circ.
Wyznaczmy miarę kąta CSA:
180^\circ-2\cdot21^\circ=180^\circ-42^\circ=138^\circ
Zatem miara kąta \alpha wynosi:
138^\circ:2=69^\circ
Odpowiedź D.

1230006

Zauważmy, że kąt ASC jest kątem środkowym opartym na tym samym łuku, co kąt wpisany ADC. Zatem miara kąta ADC wynosi 118^\circ:2=59^\circ.
Ponieważ kąt ADC ma miarę równą sumie miar kątów ADB i BDC, zatem miara szukanego kąta wynosi:
59^\circ-27^\circ=32^\circ.
Odpowiedź D.

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.