Go to Top

Gdy świat Cię rozprasza…

Skup się! Jak często to słyszysz? Tyle ciekawych rzeczy dzieje się dookoła, a przed Tobą piętrzą się zadania, do których nie możesz się zabrać. Wszystko Cię rozprasza (jeśli Cię to pocieszy, to nie jest tylko Twój problem). Świat bombarduje nas z każdej strony ogromem informacji, którego nawet nie jesteśmy w stanie przetworzyć. (Aby przybliżyć sobie ten ogrom, wyobraź sobie, że tylko w serwisie YouTube, w ciągu każdej minuty, przybywa około 100 godzin nowych materiałów video.) Niezbędna jest zatem umiejętność selekcji. Ale o tym innym razem.

Aby zrealizować swój cel, nawet ten najmniejszy, potrzebujesz skupienia. Nieważne, czy masz do napisania rozprawkę, zadanie z matematyki do rozwiązania, przygotowanie do sprawdzianu, egzaminu, matury, masz przed sobą zadanie, które nie wykona się samo. Od czego zaczniesz?

  1. Odetnij dopływ informacji, wyłącz radio, telewizor, Internet. Choć na początku może Ci się wydawać, że właśnie odcinasz sobie tlen i nie przetrwasz najbliższego kwadransa, uwierz mi, nic Ci nie grozi. Wręcz przeciwnie! Właśnie wykonałeś pierwszy krok do celu.
  2. Okazało się, że możesz żyć bez sieci społecznościowych. Przed Tobą kolejny etap.
    Wyłącz muzykę, nawet swoją ulubioną. Relaksacyjną też! Ścieżki dźwiękowe z muzyką pomagającą w nauce, mogą się sprawdzić, gdy nie wisi nad Tobą deadline. Testy z tym rodzajem muzyki pozostaw na lepszy moment. Mozarta też zostaw na później (mimo, iż znajdziesz peany na jego cześć i dobroczynny wpływ jego muzyki na pracę umysłu), to nie może być najlepszy pomysł, jeśli nie masz zbyt wiele do czynienia z muzyką klasyczną. (Nikt nie podważa badań, które wykazały, że dzieci matek, które słuchały klasyki w czasie ciąży, są bardziej kreatywne i w szkole mają z górki – ale czy Twoja mama słuchała Mozarta?)
  3. Na pewno znasz wszystkie memy w stylu „pouczę się, ale najpierw posprzątam”. Porządek na miejscu pracy jest ważny. Zorganizuj czas tak, aby w momencie przystąpienia do zadania, bałagan nie byłby czymś co przeszkadza i odwraca uwagę od głównego celu. Jest czas na porządki i czas na naukę.
    Zadbaj, aby w miejscu nauki, mieć w zasięgu ręki to, czego potrzebujesz (notatki, zeszyty, wodę do picia itp.).
  4. Zaplanuj czas na wykonanie zadania. Potrzebujesz godziny, dwóch? Pomyśl, o krótkich przerwach, gdy zadanie jest czasochłonne.
  5. Kanapa, to nie może być dobre miejsce do nauki. Podobnie łóżko, które ma niezwykłą, magnetyczną moc. Źle wybrane miejsce nauki i Twoje wysiłki spełzną na niczym. Zamiast skupienia na zadaniu skończy się na drzemce.
  6. Jesteś gotowy do pracy!
  7. Jeśli czujesz, że zadanie trochę Cię przerasta, pomyśl w jaki sposób nagrodzisz się za, włożony w wykonanie zadania, wysiłek.

Pamiętaj o tym, że nawet pozornie niezwiązane z uczeniem się czynności, takie jak na przykład prawidłowe odżywianie czy regularny sen, mają ogromny wpływ na Twoje skupienie w ciągu dnia. Zbyt obfite posiłki lub deficyty snu będą powodować, że będziesz ospały lub zmęczony i bardzo trudno będzie realizować zamierzone cele. Niebagatelny wpływ mają także czynniki zewnętrzne jak chociażby oświetlenie czy temperatura. Skupienie się może okazać się większym wyzwaniem niż sama nauka. Powodzenia!

skupienie

, , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.