Go to Top

BLOG

Egzamin alert!

Pierwszy egzamin ósmoklasisty z matematyki mamy już za sobą, a właściwie mają go uczniowie, którzy na własnej skórze doświadczają efektów reformy oświaty. Trzymamy kciuki za kolejne wyzwania młodych zakładników zmian w polskiej edukacji, a tymczasem sprawdzamy zadania zamknięte z dzisiejszego arkusza.

Źródło:

Czytaj dalej

Ostatni raz

Ostatni raz uczniowie gimnazjum piszą egzaminy. Czasy „gimbazy” dobiegają końca. Wielu będzie je rzewnie wspominać latami. Odcinając się na chwilę od niedalekiej przyszłości i rezygnując ze snucia domysłów na temat jaki horror czeka w liceach „podwójny rocznik” sprawdźmy, co się wydarzyło na gimnazjalnym egzaminie z matematyki.
 

Źródło:

Czytaj dalej

Nie mam czasu!

Czy masz nawał pracy/nauki i nie wiesz od czego zacząć? Czy męczy Cię jedno zadanie, które musisz wykonać, ale nie możesz się do niego zabrać? Ciągle nie wiesz od czego zacząć? Technika pomodoro – to może być narzędzie dla Ciebie.
Autorem techniki jest Francesco Cirillo, który w latach osiemdziesiątych XX wieku, kiedy był studentem, aby zwiększyć własną produktywność pracował… z minutnikiem w kształcie pomidora.

Na czym polega ta technika

Czytaj dalej

Prawy do lewego

Leworęczni – od 1992 roku, w dniu 13 sierpnia, obchodzą swoje święto. Szacuje się, że około 10% populacji stanowią osoby leworęczne.

„mieć dwie lewe ręce”
Leworęczność w przeszłości była sprawą kontrowersyjną, istniały kultury, które postrzegały ją jako dar bogów, jednak częściej przypisywano ją czarownicom lub samemu diabłu i traktowano jako anomalię anatomiczną. Nawet dzisiaj są na świecie miejsca, gdzie nie można dotykać jedzenia lewą ręką, gdyż uważana jest

Czytaj dalej

Czego możemy uczyć się od Finów?

W ubiegłym roku polskich czytelników zelektryzował nowy tytuł na rynku księgarskim Fińskie dzieci uczą się najlepiej Timothy’ego D. Walkera. Niejeden śmiałek próbował polemizować z tytułem przytaczając całkiem zgrabne i logiczne argumenty. Jednak tutaj nie chodzi o rankingi, o pierwsze miejsca, o wyniki w testach, ani o polemikę, kto jest lepszy i na jakiej płaszczyźnie. Chodzi o to, co możemy zaczerpnąć z fińskiego modelu edukacji i zrobić już dzisiaj, aby

Czytaj dalej

Totalne zaćmienie i wielka opozycja

Wakacje to idealny czas do obserwacji zjawisk astronomicznych. Sprzyjają temu ciepłe noce i wypady za miasto. Nie potrzebujesz 8-metrowego teleskopu jak w przypadku odkrywania nowych księżyców Jowisza. Czasami wystarczy bezchmurne niebo i sokoli wzrok.
Jak obserwować niebo?
27 lipca 2018 roku szykuje nam prawdziwą astronomiczną ucztę. Tego dnia na niebie wystąpią jednocześnie dwa fascynujące zjawiska: najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa.

 Najdłuższe zaćmienie Księżyca
Zaćmienia

Czytaj dalej

Szach-mat

20 lipca to Międzynarodowy Dzień Szachów – święto obchodzone od 52 lat w 178 krajach. Choć święto jest stosunkowo młode, szachy to gra z imponującą historią. Już w V wieku n. e. odbywały się pojedynki szachowe. W średniowieczu szachy były znane jako gra królewska, ale popularność gry ciągle rosła i przekraczała granice klas społecznych. Zasady gry ewoluowały na przestrzeni lat. Dzisiaj istnieje wiele odmian, które znalazły swoich zwolenników.
Szachy

Czytaj dalej

Modne słowo – mindfulness

Mindfulness – pojęcie, które często pojawia się w kontekstach związanych z rozwojem, co tak naprawdę kryje? Angielskie słowo oznacza świadomość, uważność i od ponad trzydziestu lat w Stanach Zjednoczonych nabiera nowego, naukowego wymiaru.
„Mindfulness to szczególny rodzaj uwagi:
świadomej,
nieosądzającej,
skierowanej na bieżącą chwilę.”
                                               Jon Kabat-Zinn
Jak zatrzymać

Czytaj dalej