Go to Top

Czego nie wiesz o kolorach?

„Jeden metr kwadratowy błękitu jest bardziej niebieski niż jeden centymetr kwadratowy błękitu.”
Henri Matisse

child-945896_960_720Otaczają nas kolory, które oddziałują na wiele aspektów życia – na naszą psychikę, fizjologię, na siłę fizyczną. Ułatwiają naukę, poprawiają koncentrację (bądź utrudniają), wpływają na wyniki testów, pomagają zasypiać lub wręcz przeciwnie. Kolor dociera do nas od razu, o wiele szybciej niż kształt czy przeczytana informacja. Potrzebujemy około 0,1 sekundy, aby go rozpoznać.

U osób uczących się kolory poprawiają zdolność zapamiętywania i przyswajania wiedzy o 55 – 78%. Znaczenia barw nie możemy lekceważyć! Wiwat kolorowe kredki, podręczniki, prezentacje! 😀

Niebieski, żółty, zielony to ulubione kolory dzieci. Warto zorganizować przestrzeń tak, aby znajdowały się one w otoczeniu dziecka. W szkole, najlepiej, aby każde pomieszczenie miało inny kolor.

A w czym Tobie mogą pomóc kolory?

  • Niebieski. Kolor, który sprzyja kreatywności i uwalnia umysł. W błękitnych wnętrzach nasze wnioski częściej opieramy na intuicji. Niebieskie tło w Twoim komputerze sprawi, że szybciej rozgryziesz proste zadania.
  • Żółty. Jest idealnym kolorem sypialni, jeśli jesteś osobą, która ma problem z porannym wstawaniem. Żółty nie tylko pomaga o poranku nabrać sił, ale jest też kolorem, który pobudza ciekawość.
  • Zielony. Kolor spokoju. Instrukcje umieszczone podczas testów na zielonym tle dają lepsze wyniki.
  • Czerwony. Włącza nasz „gadzi mózg”. Gdy pojawia się na teście – wywołuje stres, zatem wyniki nie mogą być dobre, ale w sytuacji realnego zagrożenia, kolor ten sprzyja lepszej koncentracji i pracy pamięci krótkotrwałej. Jeśli zadanie wymaga wzmożonego wysiłku intelektualnego lepiej unikaj czerwieni.
  • Pomarańczowy. Przeprowadzone badania wykazały, że kolor ten ma wpływ na poprawę zachowań społecznych.
  • Różowy. Kolor nie tylko dla płci pięknej. Róż łagodzi stres i obniża poziom agresji, dlatego nie dziwi ten kolor w klasach dzieci ze skłonnością do nadpobudliwości. Różowy kolor ścian wprawi Cię w dobry nastrój szybciej niż niebieski.
  • Fioletowy. Sprawdzono doświadczalnie, że w miejscu pracy ta barwa, może powodować zmęczenie i obniżenie jakości wykonywanych czynności głównie u mężczyzn. Jest to natomiast idealny kolor dla osób, które planują się uczyć w samotności. Jeśli po intensywnym dniu masz problemy z zasypianiem – fioletowa sypialnia przywraca równowagę i pomaga zwalczyć bezsenność.
  • Turkusowy. Wpływa na wydzielanie melatoniny w organizmie, która koordynuje nasz zegar biologiczny i reguluje sen. A jak wiemy, bez snu – nie w głowie nam nauka.
  • Brzoskwiniowy, jasnożółty, zielononiebieski. Blade i jasne kolory otoczenia wpływają na nas relaksująco.
  • Czarny, biały i brązowy. Nie należą do ulubionych przez dzieci kolorów. Udowodniono, że mają negatywny wpływ na wyniki w nauce. Te kolory nie pobudzają kreatywności, nie relaksują i nie pomagają się skupić. Ponadto, w miejscu pracy, biały działa na kobiety podobnie jak fioletowy na mężczyzn, jest czynnikiem, który zmniejsza wydajność i może powodować zmęczenie.
, , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.