Go to Top

Jak zaliczyć?

Uczysz się przez działanie. Konkretne działanie. Swoje umiejętności budujesz na doświadczeniu.

Wyobrażasz sobie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, tylko po odbyciu teoretycznego kursu z przepisów ruchu drogowego i zasad prowadzenia pojazdu? Albo: podchodzisz do egzaminu na kartę pływacką, jedynie po przygotowaniu teoretycznym.
Jaki będzie efekt? Odpowiedź nasuwa się sama.

Przypomina mi się dowcip (dzisiaj powiedzielibyśmy – suchar):
– Potrafisz grać na skrzypcach?
– Nie wiem, nigdy nie próbowałem.

Sportowiec, aby osiągnąć coraz lepsze wyniki trenuje. Owszem, zawodnik też dokonuje ze swoim trenerem, sztabem szkoleniowym, teoretycznych analiz dotyczących startu. Ale podstawą jest aktywność. To trening jest istotą przygotowania.

1114998Dlaczego, często jest tak, że przygotowując się do pisemnej pracy (sprawdzianu, egzaminu) tylko oglądamy (ewentualnie czytamy) notatki? Przecież, aby zaliczyć coś pisemnie, musisz ćwiczyć umiejętność pisemnego rozwiązywania zadań, a nie opowiadania o nich. Aby napisać wypracowanie na egzaminie, trzeba wcześniej kilka wypracowań popełnić pisemnie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy wybrać odpowiednią metodę działania – uczenia się. Jeśli, forma zaliczenia jest pisemna, to nie ma przebacz, musisz pisać!

Z kolei przygotowując się do ustnej odpowiedzi, dlaczego nie uczysz się mówiąc na głos? Czy czasami nie masz takich myśli: „wiem o co chodzi, ale nie wiem, jak to powiedzieć”. Czym więcej czasu poświęcisz na daną czynność, tym lepszy rezultat możesz osiągnąć. Chcesz przygotować piękną wypowiedź, ćwicz wypowiadając się jak najwięcej, przed audytorium większym lub mniejszym – mamą, siostrą, babcią, kotem (podobno koty potrafią słuchać) lub przed lustrem. To jedyna słuszna droga do sukcesu, jaką jest umiejętność pięknego przemawiania.

Jak długo się uczyć? Ile ćwiczyć? (Notatnik się skończył, babci zwiędły uszy, a kot usnął.) Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ważne, żeby się nie poddawać – tak, jak małe dziecko, które ucząc się chodzić, drepcze i upada, upada i wstaje – i tak do skutku. Jak długo się uczyć? Do skutku!

Istnieją pewne nowatorskie metody wykonywania uczenia się i wykonywania ćwiczeń – nauka… w wyobraźni, np. podczas nauki gry na fortepianie – wyobrażasz sobie, że wykonujesz wybrany fragment muzyczny. To działa, ale jest to zdecydowanie technika dla bardzo zaawansowanych i jedynie uzupełnia tradycyjną, (bardzo) systematyczną praktykę.

Nie nauczysz się śpiewać, jeśli nie będziesz wydawać z siebie głosu. Nie nauczysz się tańczyć, stojąc w miejscu.

Pamiętaj, forma egzaminu (sprawdzianu, zaliczenia) determinuje sposób przygotowania do niego.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.