Go to Top

Multitasking – za i przeciw

Od sześćdziesiątych lat XX wieku amerykańscy naukowcy próbują zgłębić istotę i poznać granice wielozadaniowości. Prześcigają się w badaniach, która płeć radzi sobie z wieloma zadaniami naraz (zgodnie z oczekiwaniami, aktualnie żeńska część populacji jest na prowadzeniu).

Setki aktywności, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, dążenie do coraz większej efektywności, ciągły dostęp do Internetu sprawia, że stajemy się permanentnie roztargnieni (gdzie są moje klucze?, gdzie położyłem telefon?, czy wyłączyłem żelazko?).

Okazuje się, że wykonywanie wielu czynności jednocześnie, nie wpływa na poprawę efektywności, wręcz przeciwnie. Mózg, który przeskakuje między zadaniami, wcale nie pracuje wydajniej. Większa ilość wykonywanych zadań, powoduje większy stres, co z kolei przekłada się na utratę kontroli nad wykonywanym zadaniem.

Podobnie się sprawa ma, jeżeli chodzi o dostęp do najnowszych technologii. Fakt, że jesteśmy wyczuleni na wszystkie przychodzące z sieci powiadomienia, nie sprawi, że będziemy bardziej skoncentrowani i uważni. Nieumiejętnie wykorzystana technologia działa przeciw nam, przestaje być dobrodziejstwem, jeśli przejmuje nad nami kontrolę i prowadzi na manowce.

Dzisiaj wykorzystujemy umiejętność dostrzegania wielu rzeczy naraz. Nasze zmysły są wyczulone na wszystkie zmiany, a to co nieruchome staje się dla nas niezauważalne. W dalekiej przeszłości, umiejętność błyskawicznego przenoszenia uwagi i zauważania zmian, miała priorytetowe znaczenie jeśli chodzi o przetrwanie. Z tego punktu widzenia, tak oczywista czynność (oczywiście nie dla wszystkich) jak czytanie książki staje się procesem, wymagającym karkołomnego skupienia i wręcz nienaturalnego utrzymywania uwagi na statycznym przedmiocie.**

Mózg wymaga treningu, aby uwaga nie umykała i nie przenosiła się z jednego bodźca na drugi. Ignorowanie docierających bodźców, to pierwszy krok do umiejętnego koncentrowania się na wykonywanej czynności.

366562

Multitasking – nie taki dobry, gdyż:*

  • obniża naszą wydajność o przynajmniej sześćdziesiąt procent,
  • tracimy czas,
  • zwiększa się liczba popełnianych przez nas błędów,
  • obniża się nasza zdolność zapamiętywania.

Często myślimy, że łącząc różne zadania, zaoszczędzimy czas, lecz dowody naukowe temu przeczą. (…) Niestety, nie jesteśmy komputerami, które mogą mieć równocześnie uruchomionych wiele procesów. Tracimy energię na przerzucanie się z zadania na zadanie, zamiast dobrze się skupić na wykonaniu jednego z nich.*

STRATEGIE EFEKTYWNEGO DZIAŁANIA177020

  • Ustalaj priorytety, sporządź listę zadań do wykonania.
  • Rób przerwy.
  • Zmieniaj wykonywane zadania (urozmaicaj plan dnia).
  • Skup się na jednym zadaniu. Przeznacz czas na jego wykonanie. Ustaw minutnik.
  • Umiejętnie buduj wielozadaniowość, (jeśli wykonujesz dwa zadania, łącz takie, w których jesteś dobry).

 

Źródła i inspiracje:
*H. Garcia, F. Miralles Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia
**N. Carr Płytki umysł. Jak Internet wpływa na nasz mózg.
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_multitasking
http://www.zmescience.com/science/news-science/women-multi-task/

, , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.