Go to Top

Totalne zaćmienie i wielka opozycja

Wakacje to idealny czas do obserwacji zjawisk astronomicznych. Sprzyjają temu ciepłe noce i wypady za miasto. Nie potrzebujesz 8-metrowego teleskopu jak w przypadku odkrywania nowych księżyców Jowisza. Czasami wystarczy bezchmurne niebo i sokoli wzrok.

Jak obserwować niebo?

27 lipca 2018 roku szykuje nam prawdziwą astronomiczną ucztę. Tego dnia na niebie wystąpią jednocześnie dwa fascynujące zjawiska: najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa.

 Najdłuższe zaćmienie Księżyca

Zaćmienia Słońca i Księżyca od zawsze elektryzowały ludzkość. Zjawiska te, wieki temu, były czymś nadprzyrodzonym i budziły grozę wśród wielu. Jednak w kręgach wtajemniczonych osób, pozwoliły na wysnucie poprawnych wniosków odnośnie kształtu naszej planety.

Łowcy Zaćmień

Dzisiaj zaćmienia poruszają i przyciągają nie tylko wielbicieli astronomii. Najwięksi fani, tzw. Łowcy Zaćmień podróżują po całej kuli ziemskiej, aby żadnego nie przegapić. Dlaczego podróżują? Ponieważ całkowite zaćmienia Słońca widać na naszym globie jedynie w pasie węższym od 300 kilometrów. Na szczęście zaćmienia Księżyca nie mają takich ograniczeń. Dla danego miejsca obserwacji, częściej są widoczne zaćmienia Księżyca niż zaćmienia Słońca (może się więc wydawać, że te ostatnie występują rzadziej).

131222

Zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Księżyc jest w pełni. Ziemia wówczas znajduje się miedzy Słońcem a Księżycem i rzuca cień na swojego satelitę. Orbita Księżyca jest eliptyczna, więc odległość Księżyca od Ziemi nie jest stała. Najdalsze położenie Księżyca względem Ziemi to apogeum. Mimo iż tarcza Srebrnego Globu jest w tym położeniu ok. 10% mniejsza dla naszego oka niż w perygeum (położeniu najbliższym), to dzięki tej odległości możemy podziwiać 27 lipca najdłuższe, prawie dwugodzinne, zaćmienie.

Wielka Opozycja Marsa

27 lipca na niebie pojawi się Mars, który ustawi się w jednej linii z Ziemią i Słońcem. Najlepiej widoczny będzie ok. 1-2 w nocy, ale już w czasie zaćmienia Księżyca, Mars będzie zauważalny nisko nad horyzontem. Wyraźny pomarańczowy punkt będzie uchwytny gołym okiem. Przy pomocy amatorskiego teleskopu możesz dostrzec szczegóły powierzchni Czerwonej Planety.

Wielka opozycja Marsa, to Wielkie Zbliżenie Ziemi i Marsa na odległość ok. 57 mln km. Dla porównania odległość Ziemi i Słońca to ok. 150 mln kilometrów.

Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa przypadają na rok 2488, więc koniecznie przygotuj się dziś do obserwacji! Wiele miast organizuje specjalne wydarzenia z tej okazji, stolica rezygnuje z oświetlenia Stadionu Narodowego dla lepszych wrażeń, a Centrum Nauki Kopernik udostępnia teleskopy. Jeśli akurat nie jesteś w Warszawie, zainstaluj aplikację do obserwacji nieba, aby lepiej rozpoznać pojawiające się na niebie obiekty  i ciesz się chwilą.

124736

Stellarium

 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaćmienie_Księżyca
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_opozycja

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.