Go to Top

Ciecz, po której da się chodzić

Czy da się chodzić po wodzie? Po wodzie może i nie, ale po cieczy… po cieczy nienewtonowskiej? Chodzenie nie jest łatwe, ale możliwe. Natomiast bieganie – to pestka. Należałoby tylko przygotować odpowiednią ilość tej zdradliwej mikstury.

Czym jest ciecz nienewtonowska?

Ciecz nienewtonowska (nonnewtonian liquid), to najbardziej „dwulicowa” substancja jaką znam. Może zachowywać się jak ciecz lub jak ciało stałe. Badając ciecz zauważymy, że jej zachowanie zależy od siły z jaką na nią działamy. Gwałtowna siła podczas biegania sprawia, że substancja zachowuje się jak twarde podłoże. Gdy próbujemy chodzić wolno, stopniowo zanurzamy się… trochę jak w kisielu lub… bagnie. Fizyk powiedziałby, że ciecz nienewtonowska, to ciecz, która ma zmienną lepkość. (Ale nie będzie mu chodziło o to, co my – prości ludzie – mamy na myśli mówiąc, że coś jest lepkie.)

Sprawdź to sam!

Aby nonnewtonianprzygotować ciecz nienewtonowską, (proponuję zacząć od niewielkiej porcji mikstury), potrzebne będą:

  • odpowiednie naczynie,
  • woda,
  • skrobia (mąka ziemniaczana),
  • (ewentualnie) barwnik spożywczy.

Mąkę i wodę mieszamy w stosunku 10:7. (No i tutaj sprawa nie jest oczywista, może się okazać, że musimy dodać więcej mąki lub wody. Ważne jest dobre połączenie obu składników, aby nie pozostały grudki.)

Przykładowe zastosowania

  • kamizelki kuloodporne
  • ochraniacze dla sportowców

Jeśli nie masz pomysłu na Kinder Party w ogrodzie…

ciecz nienewtonowska i… chodzenie po wodzie, to fenomenalna i niebanalna opcja!

Mały dmuchany basen plus 10 kg mąki i zabawa murowana 🙂

Z pewnością do zabawy dołączą opiekunowie. A że będzie po wszystkim bałagan…  no cóż, sprzątanie też może być zabawne i nieść walory edukacyjne.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.