Go to Top

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Od 2016 roku obchodzone jest święto, ustanowione przez ONZ, na wniosek UNESCO i innych organizacji, którym na sercu leży wspieranie dostępu do edukacji płci pięknej.

28,4% naukowców na świecie to kobiety.

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce – ma zwrócić uwagę na dostęp kobiet i dziewcząt do edukacji na każdym szczeblu kształcenia, a także na dostęp do udziału w badaniach naukowych w zakresie nauki, technologii, inżynierii czy matematyki. Święto idealnie wpisuje się w założenia i cele ONZ dotyczące m. in. przestrzegania praw człowieka i zrównoważonego rozwoju.

W Polsce odsetek kobiet – naukowców wynosi 38,3%.

Według dostępnych w 2013 roku danych Instytut Statystyczny UNESCO opracował raport dzięki, któremu wiemy, że tylko 28,4% naukowców na całym świecie to kobiety. Najlepiej sytuacja przedstawia się w centralnej Azji – kobiety stanowią tam 47,1% wszystkich11220023 naukowców. Środkowa i wschodnia Europa z wynikiem 39,9% zdołała wyprzedzić Europę Zachodnią i Amerykę Północną, gdzie odsetek ten wynosi 32%.

Litwa i Łotwa wiodą prym w Europie.

W samej Unii Europejskiej mamy 33,1% kobiet – naukowców. W Polsce ten wynik jest zbliżony, wynosi 38,3% i daje nam przewagę m. in. nad Wielką Brytanią (37,8%), Szwajcarią (32,4%), Finlandią (32,2%), Niemcami (26,8%) czy Francją (25,6%).

111336664Najwyższy wynik w Europie zanotowały Łotwa (52,8%) i Litwa (52,4%).

Do początków XX wieku naprawdę nie było tak wesoło. Działalność naukowa kobiet stanowiła wyjątek. Ich niewątpliwy wkład w rozwój nauki był często pomijany. Powoływano się przy tym na założenia dotyczące przewagi psychologicznej i intelektualnej mężczyzn nad kobietami. Na szczęście XX wiek położył na dobre temu kres tym teoriom.

Współcześnie zdarzają się sytuacje, w których przyczyny społeczne lub pewne uwarunkowania kulturowe stoją kobietom na drodze do formalnego kształcenia się i działalności naukowej. Mimo, iż sytuacja na świecie ciągle się zmienia na korzyść płci pięknej, w dziedzinach ścisłych takich jak matematyka, fizyka, mechanika czy informatyka, panie ciągle pozostają w mniejszości.

 

Źródła:
http://uis.unesco.org/en/topic/women-science
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_Kobiet_i_Dziewcz%C4%85t_w_Nauce
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kobiety_w_nauce

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.